Rolniczki

Nasze bohaterki
kwiat 1 kwiat 2
Edyta Jaroszewska-Nowak

Mierzymy się z Goliatem

Edyta Jaroszewska-Nowak - rolniczka z województwa zachodniopomorskiego, doradczyni rolnośrodowiskowa i współzałożycielka Oddziału Zachodniopomorskiego „Ekoland”, pierwszego w Polsce ośrodka certyfikacji rolnictwa i żywności ekologicznej.

Czytaj więcej
Kamila Kasperska

W ogrodach samowystarczalności

Kamila Kasperska – prowadzi gospodarstwo Anielskie Ogrody w województwie lubuskim, jest inicjatorką kursów ekologicznych i ogrodów społecznych w swojej okolicy. Uczy jak w przydomowym ogródku i na słabej ziemi zaopatrzyć rodzinę w zdrową żywność.

Czytaj więcej
Kaja Kietlińska

Wolne Pola

Kaja Kietlińska -  wspólnie z partnerem prowadzi gospodarstwo rolne na Pogórzu Izerskim, jest inicjatorką partnerstwa gospodarstw rolnych „Wolne Pola”. Przed przeprowadzką na wieś współorganizowała Kooperatywę “Dobrze” w Warszawie.

Czytaj więcej
Agnieszka Makowska

Stoimy na krawędzi

Agnieszka Makowska - rolniczka z województwa mazowieckiego, koordynatorka Koalicji Żywa Ziemia, współinicjatorka powstania lokalnej konsumenckiej grupy rolnictwa wspieranego społecznie (RWS).

Czytaj więcej
Joanna Maślukiewicz

Jest alternatywa

Joanna Maślukiewicz - hoduje kozy, wytwarza sery, wypieka chleb i sprzedaje swoje produkty w farmerskim sklepie w Klecinie na Dolnym Śląsku. Uczy dzieci i dorosłych kontaktu ze zwierzętami i ich zwyczajami, a do jej sklepu nie przyjeżdża się tylko na zakupy, ale i po kontakty społeczne.

Czytaj więcej
Barbara Mazurkiewicz-Białęcka

„Zdrowy Owoc” współpracy

Barbara Mazurkiewicz-Białęcka - prowadzi z mężem gospodarstwo „Zdrowy Owoc”, kontynuując wieloletnią rodzinną tradycję. Współinicjatorka przedsięwzięcia Pola Smaku, prezeska Fundacji Nova Perspektywa.

Czytaj więcej
Wioletta Olejarczyk

W nowym systemie

Wioletta Olejarczyk - rolniczka, ogrodniczka, zielarka ze wsi Michałów pod Częstochową. Inicjatorka Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej. Zależy jej na promocji krótkich łańcuchów dostaw, kooperatyw spożywczych, rolnictwa wspieranego przez społeczność dla budowania lepszych relacji osób z miasta i wsi.

Czytaj więcej
Danuta Pilarska

Mam aptekę na polu

Danuta Pilarska - rolniczka ekologiczna z Retkowa w powiecie nakielskim, działaczka społeczna, członkini Rady Kobiet w rolnictwie przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zasłużona związkowczyni, wieloletnia prezeska Straży Pożarnej.

Czytaj więcej
Lucyna Przybycień

Zmianę trzeba zacząć od siebie

Lucyna Przybycień - prowadzi permakulturowe gospodarstwo w Bieczy, koło Gorlic. Z koleżankami założyła sklep ze zdrową żywnością i uczy, jak jeść chwasty. Marzy o uruchomieniu młyna i centrum przetwórstwa spożywczego dla lokalnych rolników.

Czytaj więcej
Ewa Smuk-Stratenwerth

Wierzę w siłę matek

Ewa Smuk-Stratenwerth – prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne, serowarnię i piekarnię. Inicjatorka kampanii Rodzić po ludzku, założycielka Ośrodka Edukacji Ekologicznej EKO-OKO i stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Ziarno, współprowadząca Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie.

Czytaj więcej