Bohaterki

Beata Klimek – prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego od 2014 roku, założycielka i do grudnia 2014 roku prezeska Fundacji Przyjazny Ostrów, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 80. pracowała w Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim, była też związana z mediami. Od 2000 roku pracuje w samorządzie powiatu ostrowskiego; w latach 2010–2014 – radna Ostrowa Wielkopolskiego VI kadencji, organizatorka wielu akcji społecznych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.

Agata Kuźmińska – partnerka społeczna procesu Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, fundatorka i prezeska Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości; z zawodu planistka przestrzenna ze specjalnością rozwój i rewitalizacja miast i obszarów wiejskich. Uczestniczy m.in. w pracach lokalnych grup roboczych ds. opracowania Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji.

Beata Moskal-Słaniewska – prezydentka Świdnicy od 2014 roku; absolwentka magisterskich dziennych studiów dziennikarskich oraz podyplomowych studiów z zakresu integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1990 roku związana z mediami, była m.in.: sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym „Wiadomości Świdnickich”, kierowała: „Kurierem Świdnickim”, „Nową Gazetą Świdnicką” czy „Świdnickimi Wiadomościami Gospodarczymi”, współpracowała m.in.: z tygodnikiem „Niedziela”, Polskim Radiem Wrocław i gazetą „Słowo Polskie”.

Agata Otrębska – aktywistka klimatyczna, współzałożycielka i członkini Śląskiego Ruchu Klimatycznego, organizatorka klimatycznych manifestacji i akcji ulicznych, zaangażowana m.in. w kampanię na rzecz zero emisyjności Katowic. Koordynuje Ekologiczną Akademię Kobiet we współpracy z Fundacją Rzecz Społeczna i Fundacją im. Heinricha Bölla. Jako aktywistka feministyczna związana jest też ze Śląską Manifą. Współorganizatorka i uczestniczka demonstracji i protestów związanych z walką o prawa kobiet. Współpracowała również z WWF Polska.

Joanna Rippel – organizatorka społecznościowa, na stałe związana z Fundacją Rzecz Społeczna, absolwentka Akademii Liderów Społecznych. Pracę jako organizatorka społecznościowa rozpoczęła w 2019 roku w projekcie wspieranym przez konkurs Ashoki WzmocniONE, gdzie pomagała przy stworzeniu organizacji kobiecej w Chorzowie. Od kwietnia 2020 roku współpracuje ze Śląskim Ruchem Klimatycznym.

Miłosława Stępień (Miłka) – doktor nauk humanistycznych, działaczka społeczna i polityczna na rzecz sprawiedliwej transformacji regionów powęglowych, ochrony środowiska i klimatu, jawności i transparentności życia publicznego oraz partycypacji obywatelskiej; prezeska Stowarzyszenia Akcja Konin, współprzewodnicząca Panelu Koncyliacyjnego Europejskiej Partii Zielonych. Naukowo: afrykanistka, anglistka, literaturoznawczyni i kulturoznawczyni; zawodowo: tłumaczka i redaktorka tekstów naukowych.

Janka Świerżewska – aktywistka społeczna i klimatyczna, działa m.in. w Obozie dla Klimatu, a wcześniej w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i Strajku dla Ziemi. Inspiruje innych do działania, starając się łączyć różne sposoby zaangażowania w zabieganie o przyszłość planety i równość. Studiuje Etnologię i Antropologię Kulturową oraz uczy dzieci języka angielskiego.

Alicja Zdziechiewicz – doktor nauk humanistycznych, badaczka staropolskich traktatów medycznych oraz wpływu kobiet na dawne ziołolecznictwo, autorka książek: „Staropolskie polowania na czarownice", „O czym nie mówią nam poloniści" oraz „Paryżanin na Śląsku”. Aktywistka ekologiczna i klimatyczna, członkini stowarzyszenia Zielony Imielin i Śląskiego Ruchu Klimatycznego; od 2017 roku współorganizatorka kampanii i protestu bez przemocy przeciwko uruchomieniu nowej kopalni węgla kamiennego w Imielinie na Górnym Śląsku. Pracuje jako polonistka w liceum, jest fanką niekonwencjonalnych metod nauczania.

Izabela Zygmunt – aktywistka ekologiczna i klimatyczna w Polskiej Zielonej Sieci i w międzynarodowej organizacji CEE Bankwatch Network; absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim i stosunków międzynarodowych na Freie Universität Berlin. Zajmuje się polityką europejską i monitorowaniem wpływu inwestycji finansowanych ze środków unijnych na środowisko i klimat, pracowała przez 10 lat w europejskiej administracji publicznej.